חינוך

מנהלת הגיל הרך: מיכל דוכן

טלפון: 050-6520111

דוא”ל: gilrachmg@gmail.com

הגיל הרך:

תינוקות וילדי גן מתחנכים בקיבוץ. מערכת הגיל הרך מתנהלת ברוח החינוך הקיבוצי של מלכה האס. היא נותנת מענה של חום ואהבה לצד פעילות ערכית ומאורגנת על פי מיומנויות הילדים וצרכיהם יחד עם ערכים ברורים של חיים דתיים, איכות הסביבה וחיבור לטבע, חיי קבוצה, יצירה ודמיון ועוד.

מערכת “הטיפול” (בעגה הפנימית) מחולקת לחמש שכבות גיל : בית תינוקות רימון (עד גיל שנה), פעוטון זית (1-2), גנון גפן (2-3)  גן צעיר ברקן (3-4) ושני גנים בוגרים חצב ואירוס , דו שנתיים, מקבילים (4-6).

כל המבנים ממוקמים במרכז הקיבוץ. המערכת פועלת כמעט כל השנה למעט ימים מיוחדים, חגים והשבוע אחרון של אוגוסט. בימים א’-ה’ המערכת פתוחה בשעות 7:00-15:55 וביום שישי מ7:00-13:00. צוותי השכבות מגוונים ומורכבים ממטפלות מקומיות וכן ממטפלות מבית שאן והעמק כולו. בני הנוער שלנו אף הם משתלבים בימי שישי וחופשות במידת הצורך.

ההרשמה למערכת נעשית דרך מנהלת הגיל הרך אך מחייבת גם הרשמה בטפסי התמ”ת.

 

חינוך פורמאלי:

יסודי:

בי”ס שק”ד: נמצא בקיבוץ שדה אליהו, מרחק של כ-25 דקות נסיעה. בית הספר וותיק מאוד. ישנן כארבע כיתות בכל שכבה. ניתן לבחור בין כיתה “משננת” – שבה יש תגבור של לימוד תורה ע”י מלמד, לבין כיתה שבה יש יותר שיעורי אומנות וכד’.

בי”ס שדות: נמצא בקיבוץ שדה אליהו, מרחק של כ-25 דקות נסיעה. בית ספר חדש, צומח, כיום השכבה הגדולה היא כיתות ד’.

בי”ס ביכורים: נמצא בצומת רוויה, כ-15 דקות נסיעה ממעלה גלבוע. זהו בית ספר קטן בעל ייחודיות של רב תרבותיות עם דגש על השמת התלמיד במרכז ונתינת הרבה יחס אישי.

תלמוד תורה: בית ספר תלמוד תורה נמצא בבית שאן. הוא אינו שייך למועצה האזורית שלנו ולכן אין אליו הסעות מסודרות. ישנן מעט משפחות הבוחרות לרשום את ילדיהן לבית ספר זה.

תיכון:

שק”ד: מרבית תלמידי החטיבה והתיכון של מעלה גלבוע לומדים בבית ספר שק”ד – דרכא הנמצא בקיבוץ שדה אליהו, בסמוך לבית הספר היסודי. בשנים האחרונות ישנם לא מעט בני הנוער הבוחרים ללמוד באולפנות או ישיבות.

בכל בתי הספר במועצה לומדים חמישה ימי לימוד בשבוע ומתקיימת תוכנית של יום לימודים ארוך, כולל הזנה.

ההסעות יוצאות מתחנת האוטובוס.

 

חינוך בלתי פורמאלי:

חזון ומטרות

במעלה גלבוע מאמינים בחשיבות מערכת החינוך הבלתי פורמאלי בקהילה, אשר מטרתה להוות בית חינוך המאפשר לכל ילד לבוא לידי ביטוי ומימוש עצמי באופן שלא תמיד מתאפשר במסגרות הפורמאליות, ליצור תחושת שייכות וחיבור לקבוצה, לקהילה ולמקום, ליצור תחושת גאוות יחידה וגיבוש רב-גילאי יישובי, להקנות ערכים של חיי תורה, עבודה ותרומה באופן חווייתי ומשמעותי, להקנות מיומנויות חברתיות ותקשורת בריאה בחברת הילדים, בתיווך מבוגר, קשר אישי עם מבוגר משמעותי נוסף וניהול עצמי בהתאם לקבוצת הגיל.

צוות

בראש המערכת עומד כיום רכז החינוך שגיב לרנר. המערכת מופעלת ע”י צוות מקצועי, בוגר, מסור ובעל ניסיון בתחום החינוך המשתלם לאורך השנה. הצוות עובד בשיתוף פעולה מלא, מתוך ראייה של רצף תהליכי וחיבור בין השכבות השונות. המערכת מלווה על ידי ועדת חינוך הנבחרת מעת לעת על ידי כלל הציבור ומורכבת מאנשי המקום.

מערכת

המערכת פועלת בכיתות א’-י”ב.

בגילאים הצעירים פועלת המערכת במתכונת של בתים לפי שכבות גיל: א’-ג’, ד’-ו’ (גמיש ודינמי בהתאם לצרכים במהלך השנים). 

בימי שישי ובחופשים מתקיימת פעילות חינוכית שנעשית בבתי הילדים. פעילות זו שמה דגש על בניית הקבוצה, היחיד והיחד, החיבור לקהילה, אחריות, גיבוש והנאה.

בימי שלישי יש פעילות חוגית : “שלישי יצירתי” השמה דגש על פיתוח תחומי עניין אישיים ומפגש עם קבוצת ילדים בעלי אותו עניין משותף. כמו כן הפעילות מאפשרת מתן ביטוי ליצירה אישית, חוויה והתנסות בתחומים שונים ובחומרים שונים, התמודדות עם קושי ותסכול לצד למידה מהצלחות וחיזוק תחושת המסוגלות.

בחטיבה והתיכון פועלת המערכת על בסיס דו-שבועי (אמצע שבוע וסוף שבוע –  גמיש) חגים וחופשות. הפעילות כוללת קשר אישי רציף עם מבוגרים משמעותיים (מדריכי נוער ומשפחות מאמצות), פעילות קבוצתית, לימוד, עבודה קבועה בענפי הקיבוץ, פרויקטים ועשייה למען הקהילה ומחוצה לה.

חלק מפעילות הקבוצה ממומן ע”י עבודתם בענפים לטובת קופת הקבוצה.

המערכת שותפה בפעילות מועצתית ובפעילות של תנועת הקיבוץ הדתי.

כמו כן, במעלה גלבוע סניף בני עקיבא המרוכז על ידי תפארת סלוטניק תלמידת י”ב. ומדריכים בו ילדי התיכון מכיתות י’-י”ב.

בתקופת הקורונה המענים משתנים בהתאם להנחיות.

לקבלת תכנית מפורטת של פעילות שנתית ועלויות ולכל שאלה ועניין – ניתן לפנות לרכז החינוך, שגיב לרנר.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן